Kongamato

27. srpna 2015 v 19:30 | Petr


Kongamato je stvoření podobné ptakoještěrovi, které údajně sídlí v mokřadech na hranicích tří Afrických zemí - Angoly, Zambie a Konga. Bylo nesčetněkrát pozorováno několika badately, ale i mnoha místními domorodci v regionu Mwinilunga. Jméno tohoto tvora v překladu znamená něco jako "ničitel lodí". Samozřejmě ne bez důvodu - tato bytost se totiž vůbec neštítí útočit na domorodce, plavící se ve člunech po vodách zrádné bažiny Džiundu. Tvor je velice agresivní a především nebezpečný. Svým zobákem a pařáty dokáže během chvíle způsobit smrtelná zranění všem napadeným. Není se tedy čemu divit, že místní domorodci mají z tvora dodnes strach a na jeho existenci nedají dopustit.

(Ilustrace Kongamatova útoku)
Obrázek: Zde

O Kongamatovi si vypravují lidé z afrického kmene Mbwela již odnepaměti. Do Evropy se však první zmínky dostaly až roku 1923. Dva dobrodruzi - Francouz markýz De Chattelaux a britský lovec Frank H. Melland - se o bájném tvoru dozvěděli nezávisle na sobě z vypravování místních a rozhodli se Kongamata vypátrat. Spatřit se jim ho však nepodařilo a není tedy divu, že jejich vypravování o tomto podniku nevzbudily v rodné Evropě žádné velké pozdvižení. To vyvolala teprve Mellandova kniha "In Witch-bound Africa", kterou napsal devět let po uskutečnění své výpravy. V tomto spisu shromáždil všechny informace, které dokázal od domorodců získat - včetně detailního popisu, v němž se většina svědků shoduje.

(Zmíněná kniha)
Obrázky: Zde

V roce 1933 se s Kongamatem prý setkal také slavný spisovatel a biolog Ivan Sanderson, který se ve svém životě zajímal i o další tvory, jako jsou třeba Mokele Mbembe, nebo Yetti. K setkání došlo v Kamerunu. Tento stát se však nachází trochu jinde, než v oblastech, kde je Kongamato pozorován nejčastěji. Znamená to, že by se mohla tato stvoření rozšířit i do jiných regionů? Sandersonovi se údajně podařilo Kongamata dokonce zastřelit. Tělo mrtvého stvoření však odnesl říční proud. Je to pravda, nebo si historku spisovatel vymyslel?

(Ivan Sanderson)
Obrázek: Zde

V roce 1942 po Kongamatovi pátral také Brit Pitman. Bohužel se i on stal jedním z mnoha dobrodruhů, kteří se z této výpravy vrátili s holýma rukama. První oficiální pozorování pochází až z roku 1956, kdy tohoto záhadného tvora spatřil inženýr Brown. Všechno se to odehrálo v podvečerních hodinách u jezera Bangweulu. Tento vážený pán prý pozoroval hned dva exempláře Kongamata, které bez povšimnutí prolétly nad jeho hlavou. Při své výpovědi poskytl i přibližné rozměry daných tvorů. V té samé oblasti se rok na to dostavil do nemocnice ve Fort Rosebery těžce raněný muž s dírou v hrudi. Všem tvrdil, že ho u jezera napadlo ptakoještěru podobné stvoření.

(I dnes se dají dohledat svědectví, že dříve se v USA vzácně nacházelo
několik jedinců přežívajícíh ptakoještěrů. Ti už by však měli být podle
všeho vyhubeni. Přestože tato fotografie vypadá slibně, jedná se
nejspíše o podvrh.)
Obrázek: Zde

Další známé pozorování pochází z roku 1978. Pět vystrašených a unavených mužů v zašpiněných a roztrhaných uniformách se již několik dní prodírá zrádnými bažinami. Jedná se o uprchlé povstalce z provincie Katanga, jejichž cílem je překročit hranice do Angoly. V patách jim jdou pluky belgických a francouzských vojáků. A tak jsou neprostupné bažiny pro rebely jednou z posledních nadějí, jak uniknout. V tuhle chvíli však vojáci ještě netuší, že ven se dostane jenom jediný z nich...

(Útok skupinky Kongamatů)
Obrázek: Zde

Náhle se z džungle ozve hlasitý skřehotavý zvuk. Muži polekaně vzhlédnou, ale to už se na ně sesype skupina agresivních tvorů s kožnatými křídly, ostrými zobáky a dlouhými ocasy. Rebelové se samozřejmě brání a přestože je každý z nich zkušený zabiják, ostrým pařátům, které jim rvou maso z těla, brzy podlehnou. Pouze jednomu z nich se podaří v nastálém zmatku vzít nohy na ramena a dostat se k nejbližší vesnici u zambijských hranic, kde ho místní najdou zmítat se v horečkách. Přestože voják svým zraněním brzy podlehne, ještě předtím stačí vše vypovědět. Jeho svědectví je však označeno za blouznění způsobené horečkou.

(Může být tato fotografie pravá?)
Obrázek: Zde

Deset let na to je uspořádána expedice vedená slavným kryptozoologem Royem P. Mackalem. Přestože byl tento dobrodruh odhodlán přijít této záhadě konečně na kloub, jeho výprava však nebylo zrovna dvakrát úspěšná. Samotný Mackal Kongamata nezahlédl. Jediné pozorování nahlásil člen skupiny James Kosi, který tvrdil, že zahlédl temný obrys letícího zvířete v mlze.

(Roy P. Mackal)
Obrázek: Zde

Další známý kryptozoolog, který se do oblasti vydal, je dokonce českého původu! Jednalo se o spisovatele a vědce Jaroslava Mařeše, který oblast prozkoumal ještě několik let před Royem Mackalem. Ten sice uvádí, že se mu podařilo zahlédnout něco, co se Kongamatovi nápadně podobalo; není si však stoprocentně jistý, zda se opravdu jednalo o tohoto bájného živočicha. Žádné jiné výsledky jeho bádání nemělo.

(Jaroslav Mareš)
Obrázek: Zde

Dobrá, jsme-li tedy přece jen ochotni připustit Kongamatovu existenci, vyvstává před námi další a neméně důležitá otázka: Co je vlastně vůbec tento netvor zač? Přestože zastánci i odpůrci tohoto případu přicházejí s různými teoriemi, věrohodně, nezpochybnitelně a důvěryhodně vypadá v podstatě jen jediná z těchto možností.

Vyhynulý ptakoještěr Dimorphodon

Obrázek: Zde

Tato velice zajímá teorie tvrdí, že Kongamato je ve skutečnosti přežívající prakoještěr Dimorphodon macronyx. Jeho popis by na Kongamata dokonale pasoval - jen poslouchejte a porovnávejte s fotografií: rozpětí křídel kolem jednoho metru, netopýří kožovitá křídla, rudá barva kůže, hlava připomínající lebku s vpadlýma očima a zobák s ostrými zuby. Jak vidíte, popis sedí jako prde..ehm... ulitý. Je však možné, aby některé exempláře Dimorphodona přežily až do dnešních dnů? Nějaká šance by tu byla... koneckonců - podnebí v rovníkové Africe se od dob druhohor zase tak dramaticky nezměnilo. Tuto teorii podporuje také pokus prováděný některými britskými výzkumníky. Ti ukazovali domorodým obyvatelům obrázky ptakoještěrů a domorodci na ně vždy reagovaly velmi zděšeně.

Velký netopýr, nebo čáp

(Čáp marabu patří mezi největší ptáky světa)
Obrázek: Zde

Snad všichni skeptici zastávají názor, že Kongamato je ve skutečnosti jen špatně identifikovaný čáp, netopýr, nebo jiné obyčejné zvíře. Jak už ale možná sami cítíte, tato teorie poněkud skřípe. Kdyby se opravdu jednalo o nějakého běžného živočicha, asi sotva by se ho domorodci, zvyklí na soužití s přírodou, báli. Je sice pravda, že v mlze byste si možná dokázali čápa, či netopýra s Kongamatem splést, ale je jasné, že ani netopýr, ani čáp by nemohli napadat lidi a působit jim smrtelná zranění.

(Tato fotografie je zaručeně falešná. Člověk nemusí být žádný velký biolog,
aby poznal, že obrys letícího objektu nepatří Kongamatovi, nýbrž mantě
obrovské - porovnejte sami. Je smutné, že takovéto fotografie vznikají. Velmi
to snižuje důvěryhodnost celé kauzy.)
Obrázek: Zde

Evropanů, kteří by Kongamata viděli na vlastní oči, není mnoho. To však ještě nemusí vyvracet jeho existenci. Rovníková Afrika není zrovna dvakrát oblíbenou turistickou destinací a co se týče bažin Džiundu, ty jsou dnes téměř neprostupné a neprozkoumané. Znamená to, že se v budoucnu přece jenom dočkáme objevu nového živočicha?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shaiejmes 1 holub pavik shaiejmes 1 holub pavik | 16. července 2017 v 20:53 | Reagovat

mas to pekny :D

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 11:57 | Reagovat

Super článek, máš to hodně pěkně napsaný :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama